Jak odpowiednio zabezpieczyć wykop?

Jak odpowiednio zabezpieczyć wykop?

Wykopy to kwestia, na którą podczas prowadzenia wielu prac budowlanych należy zwrócić szczególną uwagę. Odpowiednio wykonane stanowią często podstawę trwałości całego wznoszonego budynku. Podczas ich realizacji bardzo ważnym aspektem jest ich właściwe zabezpieczenie, aby dzięki temu możliwe było bezproblemowe prowadzenie dalszych prac. W przypadku głębokich wykopów należy pamiętać również o tym, że podczas prowadzenia prac mogą przez ściany wykopów przesączać się wody gruntowe, zalewając je i uniemożliwiając dalsze prace.

Metody zabezpieczenia ścian wykopów

Zabezpieczanie wykopów można wykonywać na wiele sposobów, dobierające metodę do konkretnej sytuacji. Ścianki szczelne to metoda, która często stosowana jest w sytuacji, gdy przez ściany wkopów przesączają się wody gruntowe. Ponadto wskazywana jest również jako najszybsza metoda wykonywania zabezpieczenia, co z pewnością ma znaczenie przy realizacji inwestycji. Podstawę tej konstrukcji stanowią kształtowniki metalowe, które najczęściej wbijane są w grunt przy pomocy wibromłota. Jeśli jednak wibracje mogą powodować dalsze osuwanie się gruntu, wówczas można je wbić w grunt przy pomocy innych metod. Kolejną metodą jest ścianka berlińska, której wykonanie zajmuje nieco więcej czasu. zapewnia stabilną podporę brzegów wykopu, jednakże nie jest tak szczelna i dlatego może przepuszczać wody gruntowe. Na pewno jednak stanowi doskonałą podstawę do przymocowania do niej kotew gruntowych w celu jeszcze większego wzmocnienia brzegów wykopu.

Kotwy i ich wykorzystywanie na budowie

Kotwy gruntowe są bardzo często stosowane w czasie prowadzenia prac budowlanych. Jeśli chodzi o zabezpieczenie brzegów wykopów, mogą stanowić rozwiązanie trwałe lub tymczasowe. W celu ich montażu należy w ścianach wykonać odpowiednie otwory, które następnie wypełnia się cementem. Po jego zaschnięciu w otwór wprowadza się kotwę, która następnie jest naciągana tworząc tak zwaną buławę. Do naciągania wykorzystuje się zamontowane w kotwach cięgna, które mogą być wykonane również z prętów stalowych. Ze względu na czas niezbędny na oczekiwanie na zaschnięcie cementu montaż kotw zajmuje sporo czasu. Z pewnością jednak na bardzo dobre efekty, jakie daje ich zastosowanie warto poświęcić nieco czasu na ich odpowiedni montaż. Pewną alternatywą mogą być kotwy tak zwane samowiercące. W ich przypadku podczas wprowadzania kotwy w grunt jednocześnie wykonywany jest otwór jak również napełniany cementem. Dzięki temu czas który jest potrzebny do ich zamontowania można znacznie skrócić. Kotwy mogą być stosowane zarówno samodzielnie, w celu wzmocnienia ścian jak również jako element innych zabezpieczeń, takich jak ścianki. Stosowane równolegle z nimi dają dodatkowe wzmocnienie, co szczególnie w przypadku prac w trudnych warunkach jest bardzo ważne. Zabezpieczenia stosuje się przede wszystkim przy głębokich wykopach, gdzie nawet pomimo zachowania odpowiedniego nachylenia ścian wykopu istnieje ryzyko obsuwania jego ścian. Ponadto dobrze jest je stosować, gdy prace prowadzone są na gruntach podatnych na osuwanie.

Previous post Ślub i wesele – przygotuj się z głową
przypinka z nadrukiem reklamowym Next post Gratis dla klienta w postaci przypinki reklamowej